W jakim celu ozonować żywność?

W jakim celu ozonować żywność

W jakim celu ozonować żywność i poco? Czy warto? Ozonowanie żywności przy pomocy ozonu, to bardzo skuteczna metoda na pozbycie się rożnych bakterii. Przede wszystkim jednym ze sposobów na pozbycie się chemii i drobnoustrojów z naszych warzyw i owoców jest mycie, ale nie pod bieżącą wodą. Prawdopodobnie najlepiej myć je w wodzie z octem lub sodą oczyszczoną. Niewątpliwie to jeden z najprostszych sposobów, ale możemy też skorzystać z ozonowania żywności. A czym właściwie jest ozonowanie? Ozonowanie żywności jest bezpieczne, ale….

Czym jest ozon?

Ozon to alotropowa odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. Niewątpliwie posiada bardzo silne własności aseptyczne ,toksyczne i utleniające. Dlatego stosuje go miedzy innymi jest przy dezynfekcji wody, powietrza. Ozon jest gazem niepalnym, rozpuszczalnym w wodzie, stosowany w nadmiarze jest szkodliwy, dlatego należy bardzo ostrożnie go używać.

W jakim celu ozonować żywność?

Ozonowanie żywności wydłuża okres jej przydatności do spożycia oraz usuwa z nich zanieczyszczenia mikrobiologiczne. W związku z tym usuwa pestycydy, antybiotyki, ulepszacze, zabija bakterie, grzyby i pleśnie. Bezsprzecznie doprowadza jedzenie do takiego stanu, które z czystym sumieniem możemy jeść spokojnie. Ozonowanie bardzo dobrze oczyszcza też wodę i pomieszczenia w których przebywamy. Często w przedszkolach i szkołach ozonuje się pomieszczenia,a przynajmniej powinno się aby ograniczyć ryzyko chorób u dzieci.

Czy ozonowanie żywności jest bezpieczne?

Tak Ponieważ Ozon szybko ulega rozkładowi (w szczególności w wodzie), a po utlenieniu zanieczyszczeń przekształca się w zwykły tlen którym oddychamy. Technologia ozonowania w oczyszczaniu wody pitnej wykorzystywana jest od przeszło 100 lat.

Dlaczego warto ozonować żywność?

Atakując i utleniając ściany komórkowe organizmów, ozon bezpowrotnie niszczy patogeny. Do głównych zalet dezynfekcyjnych ozonu można zaliczyć w szczególności jego silne i szybkie działanie na bakterie chorobotwórcze, takie jak m.in. salmonella, e.coli, clostridium czy cryptosporidium. Dodatkowo, ozon redukuje bakterie trzykrotnie szybciej niż chlor, przekształcając się następnie w zwykły tlen (O2).

Ozonowanie:

  • niszczy bakterie, wirusy, pleśnie, zarodniki grzybów,
  • usuwa z żywności pestycydy, fosforany, azotany, azotyny, antybiotyki, hormony, zanieczyszczenia mikrobiologiczne, konserwanty, zanieczyszczenia metaliczne,
  • odświeża i oczyszcza produkty spożywcze, poprawia smak i przedłuża ich przydatność do spożycia.

Okazało się, że potraktowane ozonem cytrusy, można przechowywać 3-4 razy dłużej niż nieozonowane. Zwykle niezużyte owoce zaczynają psuć się po 7-10 dniach, natomiast po ozonowaniu można je przechowywać w stanie niezmienionym co najmniej przez miesiąc. Czyli nieraz ponad 3 razy dłużej. To samo dotyczy innych owoców, które co do zasady (przy założeniu, że pochodzą z naturalnych upraw) są podatne na działanie pleśni.

Podsumowując. W jakim celu ozonować żywność? Aby przedłużyć ważność do spożycia, aby pozbyć się pleśni, grzybów, bakterii,, azotanów, aby je umyć przed zjedzeniem.

Kliknij, aby ocenić ten post!
[Całość: 2 Średnia: 5]
W jakim celu ozonować żywność?
Przewiń do góry

Używamy Cookies. X