Ozonowanie

Gdy chcesz się pozbyć wszelkich niechcianych bakterii, grzybów, alergenów oraz nieprzyjemnych zapachów które trudno usunąć zwykłymi środkami lub nie można ich usunąć wcale.

ozonowanie Ozonowanie to sposób który umożliwia dezynfekcje pomieszczeń, pojazdów, żywności, wody bez użycia środków chemicznych. Czynnikiem biobójczym w procesie ozonowania jest ozon, gaz o bardzo silnych właściwościach utleniających. Świetnie sprawdzi się tam, gdzie w bliskim otoczeniu człowieka wymagana jest czystość mikrobiologiczna i duża sterylność. Ponadto umożliwia uzyskanie środowiska wolnego od nieprzyjemnych zapachów i zagrażających zdrowiu mikroorganizmów, wirusów, zarodników pleśni i grzybów czy szkodliwych substancji lotnych.

To idealna, doskonała, ekologiczna i tania metoda, która nie tylko zdezynfekuje i odkazi dom czy mieszkanie w którym przebywasz ale pozwoli Ci pozbyć się wszelkich nieprzyjemnych zapachów z Twojego otoczenia. Ozonowanie jest metodą bezpieczną, a jej główną zaletą jest fizyczne usuwanie brzydkich zapachów, a nie ich maskowanie. Jednak należy pamiętać że przed ozonowanie należy usunąć przyczynę zapachów.

Ozonowanie powietrza, obok ozonowania wody, dzięki swej prostocie skuteczności, staje się ostatnio jedną z najbardziej popularnych metod dezynfekcji. Każdy takie ozonowanie może wykonać sam. Zalety ozonu jako silnego utleniacza szeroko wykorzystuje branża motoryzacyjna. Ozonator umożliwia odgrzybianie klimatyzacji samochodowej i dezynfekcję całego wnętrza samochodu.

Dezynfekcja za pomocą ozonu doskonale sprawdza się tam gdzie zawiodły inne tradycyjne metody. Głównie dlatego że ozon w postaci gazowej dociera do najbardziej niedostępnych miejsc, których nie można odkazić za pomocą innych środków. Ozon jak wiadomo jest to bardzo silny środek dezynfekujący (50 razy skuteczniejszy od chloru) i dużo szybciej działa. Dzięki tej właściwości jest substancją, której zastosowanie jest niemal nieograniczone.

Ozonowanie - Czym jest ozon?

Zabieg ozonowania opiera się na ozonie. Czym jest ozon? Ozon[1] jest naturalnym składnikiem atmosfery. Powstaje naturalnie w stratosferze, na wysokości około 30 km, jako wynik działania promieni ultrafioletowych na tlen. W niższych warstwach powstaje na skutek wyładowań atmosferycznych. Zarówno tlen jak i ozon mają właściwości absorbowania tych promieni. W ten sposób stają się one niezbędnymi składnikami atmosfery, warunkującymi życie na ziemi. Wysoka energia promieniowania ultrafioletowego, nie zatrzymywana przez warstwę ozonu, powodowałaby zniszczenie organizmów żywych wywołując w nich denaturację białek. Konstrukcja aparatów do sztucznego wytwarzania ozonu, zwanych ozonizatorami czy ozonatorami, umożliwiła poznanie właściwości fizycznych, biochemicznych ozonu, a także jego wpływ na metabolizm komórek.

Jest on gazem bezbarwnym, o ostrym przenikliwym zapachu, bardzo dobrze rozpuszczającym się w wodzie (ok. 50% bardziej niż tlen). Jego wysoka rozpuszczalność, spowodowana dwubiegunowością cząsteczki, zapewnia mu bardzo łatwą dyfuzję do tkanek. Występuje we wszystkich stanach skupienia, we wszystkich wykazując dużą niestabilność. W postaci ciekłej i stałej jest substancją silnie wybuchową jako gaz ma tendencję do rozkładania się w zależności od temperatury. Nie można więc wytwarzać ozonu na zapas. Do celów medycznych musi być produkowany na bieżąco, w razie potrzeby.

Jest jednym z najsilniejszych utleniaczy. W reakcjach chemicznych działa ze znacznie większą szybkością niż tlen. Pod jego wpływem substancje organiczne ulegają licznym przekształceniom. W procesie ozonolizy ozon rozkłada się do niestałego ozonku, który następnie z dużą szybkością degraduje się do karbonylu i jonu obojniaczego. Jon ten może reagować z aldehydami, alkoholami, estrami, wolnymi aminokwasami, grupami sulfhydryLowymi lub wodą. W obecności wody lub innych substancji nieobojętnych wiąże się z nimi tworząc nadtlenki.

Ozonowanie - kto powinien obowiązkowo korzystać?

ozonowanie sklep
Ozonowanie jest to na tyle wszechstronna metoda dezynfekcji, czy likwidacji zapachów że powinna być wykorzystywana na porządku dziennym w wielu branżach i usługach. Branże które korzystają lub powinny korzystać z zalet ozonowania to na przykład, warsztaty samochodowe w których wykonuje się serwis klimatyzacji. Myjnie w których wykonuje się na przykład pranie tapicerek i ogólne odświeżanie. W hotelach ozonowanie wykorzystywane jest w sterylizacji pomieszczeń po gościach. W pensjonatach lub domkach letniskowych, gdy zachodzi potrzeba likwidacji zapachu na przykład po lokatorach którzy palili papierosy. W sklepach spożywczych w barach, restauracjach by pomieszczenia były wolne od zarazków czy wirusów. Również w tych branżach gdy zachodzi potrzeba usunięcia przykrego zapachu. W pojazdach z sektora transportu publicznego by okresowo odkażać przestrzeń transportową.