Ozonowanie wydłuża przydatność produktów do spożycia

ozonowanie wydłuża przydatność produktów

Czy ozonowanie wydłuża przydatność produktów do spożycia? Odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK ozonowanie wydłuża przydatność produktów. W dzisiejszym świecie cały łańcuch dostaw obejmujących proces od produkcji przez przechowywanie do transport,do końcowego odbiorcy. Powoduje znaczące straty ilościowe oraz odżywcze. Oczywiście jednym z czynników, który może znacznie wydłużyć okres przydatności warzyw czy owoców do spożycia i jednocześnie zachować ich pożądaną jakość, jest użycie technologii ozonowania żywności. Proces ten może być wykonywany w rożnych fazach obróbki, zarówno podczas sortowania, pakowania, przechowywania, jak i w czasie transportu. Dlatego ozon dopuszczony jest od kilkunastu lat do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Ze względu na większe bezpieczeństwo niż inne środki dezynfekujące. Przede wszystkim gaz ten całkowicie eliminuje zużycie środków chemicznych i jest chemicznie wolny, w tym nie wytwarza produktów ubocznych. Technologia ozonowania ogranicza także stopień zużycia gorącej wody oraz tradycyjnych środków odkażających.

Skuteczność stosowania ozonu potwierdzają liczne badania. Proces ozonowania w wiekszości wpływa na ograniczenie stopnia porażenia pleśnią czy grzybami oraz na stabilność barwy powierzchni owoców. Owoce na przykład maliny, po tygodniowym okresie przechowywania w obecności ozonu, miały barwę zbliżoną do malin świeżych. W innych badaniach udowodniono natomiast, że ozonowanie warzyw przyczynia się do ograniczenia ubytku masy w trakcie przechowywania. Chroni przed zmianami barwy ich powierzchni i nie wpływa negatywnie na zawartość polifenoli, antocyjanów i całkowitą zdolność antyoksydacyjną.

Technologia ozonowania pomaga w przechowywaniu owoców. Likwiduje pleśnie i grzyby które znajdują się na powierzchniach owoców i warzyw. Znacząco wydłuża okres przydatności produktów do spożycia. Zapewnia czystość mikrobiologiczną, bardzo szybko się utlenia, przy czym nie pozostawia szkodliwych produktów ubocznych. Wyniki badań wskazują, że ozon może być stosowany jako skuteczna technologia w branży rolniczej. Odkaża owoce i warzywa nie powodując pogorszenia ich walorów odżywczych. W przypadku braku ozonowania produktów roślinnych czas do zepsucia jest o wiele krótszy. Dlatego warto stosować ozonowanie żywności w domu.

Kliknij, aby ocenić ten post!
[Całość: 3 Średnia: 4.7]
Ozonowanie wydłuża przydatność produktów do spożycia
Przewiń do góry

Używamy Cookies. X