Ozonowanie

Ozonowanie to sposób który umożliwia dezynfekcje bez użycia środków chemicznych. Czynnikiem biobójczym w procesie ozonowania jest ozon, gaz o bardzo silnych właściwościach utleniających.

Świetnie sprawdzi się tam, gdzie w bliskim otoczeniu człowieka wymagana jest czystość mikrobiologiczna i sterylność. Ponadto umożliwia uzyskanie środowiska wolnego od nieprzyjemnych zapachów i zagrażających zdrowiu mikroorganizmów, wirusów, zarodników pleśni i grzybów.

To doskonała ekologiczna i tania metoda, która nie tylko odkazi dom czy mieszkanie w którym przebywasz ale pozwoli Ci pozbyć się wszelkich nieprzyjemnych zapachów z Twojego otoczenia. Ozonowanie jest metodą bezpieczną, a jej główną zaletą jest fizyczne usuwanie brzydkich zapachów, a nie ich maskowanie. Jednak należy pamiętać że przed ozonowanie należy usunąć przyczynę zapachów.

Ozonowanie powietrza, obok ozonowania wody, dzięki swej skuteczności, staje się ostatnio jedną z najbardziej popularnych metod dezynfekcji. Zalety ozonu jako silnego utleniacza szeroko wykorzystuje branża motoryzacyjna. Ozonator umożliwia odgrzybianie klimatyzacji samochodowej i dezynfekcję całego wnętrza samochodu.

Ozonowanie zapach jak po burzy
Po ozonowaniu pozostaje charakterystyczny, świeży zapach, jak po burzy.

Dezynfekcja za pomocą ozonu doskonale sprawdza się tam gdzie zawiodły inne tradycyjne metody. Dlatego że ozon w postaci gazowej dociera do najbardziej niedostępnych miejsc, których nie można odkazić za pomocą innych środków. Ozon jak wiadomo jest to bardzo silny środek dezynfekujący (50 razy skuteczniejszy od chloru). Dzięki tej właściwości jest substancją, której zastosowanie jest niemal nieograniczone.

Ozonowanie i jego efekty

likwidacja drobnoustrojów i alergenów, przez co w swoisty sposób sterylizuje pomieszczenia (nie tylko powietrze, ale i przedmioty w nim się znajdujące);usuwanie nieprzyjemnych zapachów, np.: dym papierosowy, spalenizny, farb, wilgoci; oczyszczenie elementów wentylacji i klimatyzacji (kanały wentylacyjne i trudno dostępne miejsca)

Charakterystyka – Praktyczne zastosowania

Poprzez silne utlenianie działa bakteriobójczo, wirusobójcze i grzybobójcze

Poprzez natlenianie poprawia metabolizm i odżywianie tkanek

Aktywizuje system odpornościowy

Usuwa organiczne i nieorganiczne zapachy z pomieszczeń Ozon nie maskuje zapachów lecz je usuwa! Nawet niewielkie stężenia ozonu zmniejszają lub usuwają:

Odór papierosowy oraz inne zapachy organiczne i nieorganiczne

Grzyby tworzące pleśnie np. na ścianach, zapachy stęchlizny, choroby skóry, jamy ustnej. Eliminując również zarodniki grzybów skutki działania są długotrwałe.

Roztocza – powodujące alergie ataki astmy, wyczerpanie organizmu

Drobno ustroje powodujące zakażenia bakteryjne, stany zapalne, choroby bakteryjne, gnicie żywności itp.

Pestycydy, fungicydy, azotany, oraz pleśnie i grzyby z warzyw i owoców

Hormony, anaboliki i inne zanieczyszczenia w mięsie, drobiu, owocach morza

Oddziaływanie jonów ujemnych: – wytrącają alergeny, pyłki kwiatowe, roślinne i roztocza – jonizują ujemnie prozdrowotne powietrze – wytrącają kurze, pyły i pyłki z pomieszczeń domowych, biurowych, handlowych itp. – wytrącają pyłki i alergeny od ptaków i zwierząt domowych

Ozon 03 jest gazem nietrwałym. Okres połowicznego rozpadu nie przekracza 40 min. w czystym powietrzu i przy temperaturze 20ºC, a w zanieczyszczonym wynosi praktycznie około 30 min. Dla wody okres połowicznego rozpadu ozonu wynosi od 30 min przy tempera-turze 20ºC do kilku min. przy 50ºC. Praktycznie po ok. 2 godz. ozon przechodzi całkowicie w normalny tlen O2. Dlatego generatory ozonu o wydajności do 500 mg 03/godz są bezpieczne w stosowaniu. Dopuszczalne maksymalne stężenie ozonu ( MCW) dla 8 godz./dobę i 40 godz/tydzień wynosi 200μ g/m³ (0,2 μ g /m³) lub w wartościach względnych 0,1ppm (100ppb). Zalecany poziom docelowy to 120μ g/m³(0,12μ g/m³) lub 0,06 ppm. Ozon jest jednym z najskuteczniejszym środków dezynfekujących. Działanie bakteriobójcze wykazuje już w stężeniu około 13μ g/dcm³ . Działanie bakteriobójcze ozonu jest 50 razy skuteczniejsze i 3 tysiące razy szybsze niż chlor.

Przewiń do góry

Używamy Cookies. X