Ozonowanie żywności to sposób dezynfekcji aktywnym tlenem. Tą metodą sterylizować można praktycznie wszystko, miedzy innymi żywność. Ozon jest naturalnym i skutecznym sterylizatorem, który doskonale rozpuszcza się w wodzie, dotleniając ją i jednocześnie usuwając z niej różne zanieczyszczenia. Wykazuje też bardzo silne właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze.
Czy ozonowanie żywności jest bezpieczne?
Odpowiedz jest prosta Tak. Ozon szybko ulega rozkładowi (w szczególności w wodzie), a po czynności utlenienia zanieczyszczeń przekształca się w zwykły dwuatomowy zwykły tlen. Prawie 19 lat temu, 26 czerwca 2001 r. dwa amerykańskie organy, tj. FDA oraz USDA zatwierdziły ozon jako środek zwalczający drobnoustroje w odniesieniu do wszystkich rodzajów żywności, włącznie z mięsem. Rozpoczęło to mały przełom w przemyśle żywnościowym. Na świecie ozonowanie zaczęto stosować coraz częściej w branży spożywczej.
Ozonowanie żywności – czy warto?
Do głównych zalet dezynfekcyjnych ozonu można zaliczyć w szczególności jego bardzo silne i szybkie działanie na bakterie chorobotwórcze, takie jak m.in. salmonella, e.coli, clostridium czy cryptosporidium. Dodatkowo, ozon redukuje bakterie trzykrotnie szybciej niż chlor substancja o nieprzyjemnym zapachu. Ozonator usuwa z żywności pestycydy, fosforany, azotany, azotyny, antybiotyki, hormony, zanieczyszczenia mikrobiologiczne, konserwanty, czy zanieczyszczenia metaliczne. Niszczy bakterie, wirusy, pleśnie, zarodniki grzybów. Dodatkowo odświeża i oczyszcza produkty spożywcze, poprawia smak i przedłuża ich przydatność do spożycia.
Jedna z ciekawostek okazało się, że potraktowane ozonem organiczne cytrusy można przechowywać 3-4 razy dłużej niż nieozonowane. Zwykle leżakujące owoce zaczynały psuć się po 7-10 dniach, natomiast po kąpieli z ozonem można je przechowywać w stanie niezmienionym co najmniej przez miesiąc. To samo dotyczy innych owoców, które co do zasady są podatne na działanie pleśni.
Jakie produkty spożywcze można ozonować?
Niemal wszystkie, zaczynając od warzyw i owoców takich jak truskawki, jagody, maliny, czereśnie i wiśnie, przez jaja przepiórcze, kurze, perlicze, gęsie, po ryby, owoce morza i mięso. Ozon usuwa bakterie, wirusy, pleśnie, zarodniki grzybów, roztocza, pestycydy, fungicydy, azotany i konserwanty. Produkty oczyszczone ozonem można przechowywać w lodówce oraz mrozić. Ozon usuwa zanieczyszczenia metaliczne, hormony, antybiotyki, azotyny, mikroorganizmy. Produkty oczyszczone ozonem można przechowywać w lodówce oraz mrozić.