? Oczyszczacz powietrza – co to takiego?

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacze powietrza to urządzenia elektryczne z układem filtracyjnym powietrza. Odpowiedni oczyszczacz powietrza może usunąć składniki smogu, takie jak pyły PM2.5, PM10, lotne związki organiczne (np. formaldehyd), tlenki, jak również niemal wszystkie alergeny, bakterie i wirusy (Podobnie jak i ozonowanie usuwa bakterie i wirusy, jednak w nieco inny sposób). Oczyszczacze powietrza też znacznie redukuje kurzu w pomieszczeniu. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo urządzeń, które mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Z czego ta różnica wynika? Wbrew pozorom zakup odpowiedniego urządzenia bywa sprawą bardzo skomplikowaną.

Czym jest i jak działa oczyszczacz powietrza?

Urządzenie oczyszczające ma za zadanie zadbać o to, by w naszym otoczeniu było 'czyste powietrze’. Co to oznacza? Większość z nas spędza najwięcej czasu w domu, biurze, czy też innych pomieszczeniu które w większości przypadków jest zamknięte. Podstawową zasadą działania oczyszczacza jest więc przefiltrowanie powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie zasysa powietrze, a następnie odfiltrowuje z niego zanieczyszczenia, co może się odbywać przynajmniej na dwa sposoby. A jakie zanieczyszczenia są usuwane? To zależy od typu oczyszczacza, jakie znajdują się w nim elementy filtrujące. Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu się znajdujemy, wszędzie tam obecne są roztocza, wirusy, bakterie, kurz, zwierzęca sierść, pyłki, zarodniki grzybów, lotne związki organiczne i mikroskopijne pyły (w tym szczególnie niebezpieczna frakcja PM2.5).

Zalety oczyszczania

Przebywanie w pomieszczeniach w których nie ma urządzeń do oczyszczania nie jest na dłuższą metę zdrowe. Wdychanie takiego zanieczyszczonego powietrza, pełnego szkodliwych substancji nie jest najlepsze dla naszego zdrowia. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań na choroby płuc, w tym POChP, astmę czy różnego rodzaju stany alergiczne na obszarach z zanieczyszczonym powietrzem. Ponadto badania statystyczne wskazują na znacznie większą umieralność w momencie występowania takich zjawisk jak smog. Na szczęście istnieją sposoby na poprawę powietrza w naszych mieszkaniach. Z pomocą przychodzą nam właśnie oczyszczacze powietrza, które potrafią niwelować niemal 100% wymienionych zanieczyszczeń z otaczającego nas powietrza.

Kliknij, aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]
? Oczyszczacz powietrza – co to takiego?
Przewiń do góry

Używamy Cookies. X