Ozonowanie

Ozonowanie żywności w domu

Ozonowanie żywności to sposób dezynfekcji aktywnym tlenem. Tą metodą sterylizować można praktycznie wszystko, miedzy innymi żywność. Ozon jest naturalnym i skutecznym sterylizatorem, który doskonale rozpuszcza się w wodzie, dotleniając ją i jednocześnie usuwając z niej różne zanieczyszczenia. Wykazuje też bardzo silne właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze.

Czy ozonowanie żywności jest bezpieczne?

Odpowiedz jest prosta Tak. Ozon szybko ulega rozkładowi (w szczególności w wodzie), a po czynności utlenienia zanieczyszczeń przekształca się w zwykły dwuatomowy zwykły tlen. Prawie 19 lat temu, 26 czerwca 2001 r. dwa amerykańskie organy, tj. FDA oraz USDA zatwierdziły ozon jako środek zwalczający drobnoustroje w odniesieniu do wszystkich rodzajów żywności, włącznie z mięsem. Rozpoczęło to mały przełom w przemyśle żywnościowym. Na świecie ozonowanie zaczęto stosować coraz częściej w branży spożywczej.

Ozonowanie żywności – czy warto?

Do głównych zalet dezynfekcyjnych ozonu można zaliczyć w szczególności jego bardzo silne i szybkie działanie na bakterie chorobotwórcze, takie jak m.in. salmonella, e.coli, clostridium czy cryptosporidium. Dodatkowo, ozon redukuje bakterie trzykrotnie szybciej niż chlor substancja o nieprzyjemnym zapachu. Ozonator usuwa z żywności pestycydy, fosforany, azotany, azotyny, antybiotyki, hormony, zanieczyszczenia mikrobiologiczne, konserwanty, czy zanieczyszczenia metaliczne. Niszczy bakterie, wirusy, pleśnie, zarodniki grzybów. Dodatkowo odświeża i oczyszcza produkty spożywcze, poprawia smak i przedłuża ich przydatność do spożycia.

Jedna z ciekawostek okazało się, że potraktowane ozonem organiczne cytrusy można przechowywać 3-4 razy dłużej niż nieozonowane. Zwykle leżakujące owoce zaczynały psuć się po 7-10 dniach, natomiast po kąpieli z ozonem można je przechowywać w stanie niezmienionym co najmniej przez miesiąc. To samo dotyczy innych owoców, które co do zasady są podatne na działanie pleśni.

Ozonator do żywności

Jakie produkty spożywcze można ozonować?

Niemal wszystkie, zaczynając od warzyw i owoców takich jak truskawki, jagody, maliny, czereśnie i wiśnie, przez jaja przepiórcze, kurze, perlicze, gęsie, po ryby, owoce morza i mięso. Ozon usuwa bakterie, wirusy, pleśnie, zarodniki grzybów, roztocza, pestycydy, fungicydy, azotany i konserwanty. Produkty oczyszczone ozonem można przechowywać w lodówce oraz mrozić. Ozon usuwa zanieczyszczenia metaliczne, hormony, antybiotyki, azotyny, mikroorganizmy. Produkty oczyszczone ozonem można przechowywać w lodówce oraz mrozić.

Kliknij, aby ocenić ten post!
[Całość: 3 Średnia: 5]
Ozonowanie żywności w domu
admin

Recent Posts

Ozonowanie likwiduje wirusy

Ozonowanie likwiduje wirusy i może być skuteczną metodą do eliminacji wirusów, ale istnieje wiele czynników,…

2 dni ago

Zalety promienników ciepła w stosunku do ogrzewania podłogowego

Promienniki ciepła oraz ogrzewanie podłogowe są obie popularne metody ogrzewania, z każdą z nich wiążą…

4 tygodnie ago

Ozonowanie wody w basenie

Ozonowanie wody basenowej to zaawansowana metoda dezynfekcji, która ma na celu utrzymanie czystości i bezpieczeństwa…

3 miesiące ago

Promienniki ciepła w mieszkaniach, wady i zalety

Promienniki ciepła, zwane także grzejnikami na podczerwień, mają swoje wady i zalety. Promiennikami ciepła, są…

3 miesiące ago

Czy ozonowanie ma jakiś wpływ na telewizor

Ozonowanie może potencjalnie wpływać na telewizor i inne urządzenia elektroniczne w sposób niekorzystny. Ozon to…

4 miesiące ago

Promienniki ciepła dlaczego są lepsze niż standardowe grzejniki

Promienniki ciepła, znane również jako grzejniki na podczerwień, zyskują coraz większą popularność z uwagi na…

5 miesięcy ago