Dezynfekcja wody za pomocą ozonu

Ozonowanie wody dezynfekcja

Dezynfekcja wody może zostać wykonana przy pomocy ozonowania, ponieważ Ozon działa jako silny utleniacz. Nie tylko potrafi zlikwidować drobnoustroje w pomieszczeniach. Jednakże dopiero w ostatnich latach zaczęły się poszerzać dziedziny gospodarki czy przemysłu, w których znajduje on szerokie zastosowanie.

W trakcie ozonowania, ozon ulega rozpadowi, tworząc tlen cząsteczkowy. W związku z tym, w ozonowanej wodzie nie ma już wolnego ozonu, który chroniłby ją przed wtórnym skażeniem. Dlatego woda po ozonowaniu nie jest tak odporna na przesyłanie rurociągami, jak woda chlorowana. (Zjawisko nie występuje w szczelnych opakowaniach plastikowych lub szklanych, dlatego idealnie nadaje się do dezynfekcji wody w takich pojemnikach)

Ponieważ ozon nie jest w stanie całkowicie wyeliminować chloru z procesu uzdatniania wody. Może go jednak w bardzo istotny sposób ograniczyć do minimum. Zabieg taki wyraźnie poprawia właściwości organoleptyczne spożywanej wody (brak wyczuwalnego zapachu i smaku chloru oraz mętnego zabarwienia).

Ozonowanie możemy wykorzystać w następujących procesach:

  • przyśpiesza wybrane reakcje chemiczne (np. utlenianie)
  • wspomaga procesy filtracyjne przez aglomeracje cząsteczek
  • pozwala efektywnie usunąć m.in. żelazo, mangan i amoniak
  • przyspiesza utlenianie mikrozanieczyszczeń oraz naturalnej materii organicznej
  • przywraca naturalną barwę i krystaliczną przejrzystość
  • usuwa nieprzyjemny smak wody i zapach
  • zapewnia czystość mikrobiologiczną – usuwa bakterie, wirusy, ich spory i cysty oraz pleśnie i grzyby

W Polsce pierwszy system ozonowania do dezynfekcji wody uruchomiony został już w 1959. Założona w Zakładzie w Bielanach Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Krakowie. Natomiast stosowanie ozonowania w procesie produkcji wody mineralnej, źródlanej czy też stołowej stało się możliwe dopiero w 2004 roku.

Zalety ozonowania wody

Dezynfekcja wody za pomocą ozonowania jest bardzo tanie. Woda w basenach kąpielowych po zabiegu ozonowania ogranicza do minimum konieczność stosowania chloru. Ozonowanie poprawia znacznie zapach i barwę wody. Proces ozonowania wody stosuje się także w stawach hodowlanych. Ozonowanie usuwa substancje trujące ze ścieków przemysłowych i poprawia rozkładalność biologiczną.

Jednak, ze uwagi na to, że ozon szybko rozpada się wodzie, jego trwałość jest bardzo krótka (mniej niż godzina). Dlatego też ozon nie jest odpowiedni dla tak zwanej dezynfekcji rezydualnej i może być zastosowany jedynie w danych przypadkach (głównie w krótkich systemach dystrybucji wody). Chlor i dwutlenek chloru często zastępują ozon w dezynfekcji końcowej/finalnej. Dla dezynfekcji pierwszego kroku (przed bio-filtracją), ozon jest odpowiedni. W ten sposób dezynfekcja będzie pełna dzięki czemu stężenie środka dezynfekującego się zmniejszy. Jaki wybrać ozonator do wody?

Kliknij, aby ocenić ten post!
[Całość: 1 Średnia: 5]
Dezynfekcja wody za pomocą ozonu
Przewiń do góry

Używamy Cookies. X