Uzdatnianie wody ozonem – możliwości

uzdatnianie wody ozonem

Uzdatnianie wody ozonem? Tak, nie, w jakich warunkach, jakie możliwości? Jakość wody zazwyczaj ustalana jest poprzez analizę jej składu chemicznego oraz wizualną ocenę. Pozyskane parametry umożliwiają wykorzystanie właściwej do jej uzdatniania metody. A zatem proces uzdatniania wody to nic innego, jak osiągnięcie takich właściwości fizykochemicznych, które spełnią określone dla danego zastosowania wody wymagania. Jednym z najbardziej efektywnych utleniaczy jest bez wątpienia ozon, który spełnia wszelkie oczekiwania w procesie uzdatniania. Ozon ma bardzo ciekawe zastosowania. Nie tylko eliminuje wszelkie patogeny, ale również nie pozostawia w przypadku 99% żadnej materii ubocznej.

Oczyszczanie, a dokładniej dezynfekcja wody poprzez jej ozonowanie polega na prostym działaniu, „wepchnięciu” nasyconego ozonem. Taka możliwość istnieje poprzez wykorzystanie specjalnych generatorów. Warto wiedzieć, że ta metoda wielokrotnie przekracza efektywność dotychczas stosowanego chloru. Choć zaleca się, by obydwa sposoby uzdatniania wody działały w jednym systemie dezynfekcji. Z uwagi na fakt ze ozon działa na krótką metę. Ozonowanie jest na tyle skuteczne, że jest wykorzystywane nie tylko w zakładach uzdatniania wody i wielu gałęziach gospodarki. Wykorzystujemy je zwłaszcza w przemyśle spożywczym, ale również w warunkach domowych.

Na czym polega uzdatnianie wody ozonem?

Aplikacja powietrza z ozonem do instalacji z wodą w przypadku cząsteczek metali ciężkich i np. amoniaku powoduje ich bezpośrednie utlenianie. Natomiast wpływ na bakterie, wirusy, pleśnie, czy grzyby ma ozonoliza ich nienasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w lipidach, co z kolei powoduje wzrost przepuszczalności błony komórkowej tych organizmów i w konsekwencji rozpad. Dlatego po ozonowaniu wodę można wodę pić, stosować do gotowania różnorodnych potraw, wykorzystać do mycia. Co więcej, uzdatnioną wodę ozonem możemy wykorzystać do mycia warzyw i owoców, a nawet mięs. W przeciwieństwie do zwykłej „kranówki” ozonowana woda usunie z ich powierzchni wszelkie mikroorganizmy i pozostałości środków ochrony roślin.

Kliknij, aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]
Uzdatnianie wody ozonem – możliwości
Przewiń do góry

Używamy Cookies. X