Ozonowanie zębów – czym jest i czy działa.

ozonowanie zębów

Na czym polega ozonowanie zębów i kiedy je się przeprowadza? Ozonowanie zębów z roku na rok ma coraz większą popularność. Powoli staje się jednym z zabiegów najczęściej poszukiwanych przez rodziców małych dzieci. Dlaczego? Ozonowanie to bardzo przydatny zabieg, ale w przypadku zębów, pomaga tylko w określonych przypadkach. I jak wiemy, nie jest remedium zastępujące inne dotychczas stosowane techniki. Ozon najlepiej działa w przypadku początkowych zmian próchniczych. A im wcześniej gdy jeszcze są nawet nie widoczne tym lepiej. A zatem najlepszym rozwiązanie do skutecznego ozonowania są regularne wizyty kontrolne dziecka u stomatologa. Podczas których możemy wykryć zmiany próchnicze zanim zauważy je sami. Ozonowanie próchnicy w bardzo wczesnym stadium jej rozwoju daje realne szanse na to, że obędzie się bez borowania. Gdy zmiany wykraczają już poza szkliwo i są widoczne gołym okiem, prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia ich tylko za pomocą ozonu spada.

Ozonowanie zębów można też wykorzystywać jako zabieg wspomagający leczenie głębszych zmian. A zatem ozonowanie to nie tylko domena stomatologii dziecięcej. Choć rzeczywiście najczęściej zabiegowi temu poddawani są najmłodsi pacjenci i wykorzystywany jest przy lakowaniu bruzd.

Jak działa ozonowanie zębów?

Stomatolog, który przeprowadza ozonowanie zębów, wykorzystuje bakteriobójcze właściwości ozonu. Warto wiedzieć też, że ozon ma też działanie antygrzybiczne i antywirusowe. Dentysta uruchamia urządzenie wytwarzające ozon i poddaje jego działaniu miejsce objęte próchnicą, wykorzystując silikonowy kapturek umieszczany w jamie ustnej. Podawanie ozonu trwa na ogół kilkadziesiąt sekund, a zatem zabieg rzeczywiście nie jest dla dziecka uciążliwy. Ozon niszczy bakterie, ale naprawy ubytków i tak trzeba dokonać tradycyjnymi metodami. Bez uzupełnień obędzie się tylko w przypadku, gdy zmiana próchnicza spowodowała przebarwienie, a nie utratę tkanki – czyli była w bardzo początkowej fazie.

Kiedy ozonowanie zębów jest niewskazane?

Okazuje się że nie zawsze można przeprowadzić zabieg ozonowania zębów. Szczególnie jeśli niedawno przeżyły zawał serca lub mają wszczepiony rozrusznik serca. Przeciwwskazaniem dla ozonoterapii jest też nadczynność tarczycy oraz schorzenia neurologiczne, m.in. padaczka. Ozonowania unika się też u astmatyków., jednak polecane jest w przypadku cukrzyków. polecana przy leczeniu pacjentów cierpiących na cukrzycę. Ponieważ przyspiesza proces gojenia się ran, co przydaje się szczególnie w stanach zapalnych dziąseł. Ozonowanie zębów jest nowoczesnym i bardzo pożytecznym zabiegiem, należy go jednak stosować rozważnie i w przypadkach, w których może naprawdę pomóc. W przypadku osób, które mają problem kardiologiczne nie stosuje się tego typu zabiegu.

Kliknij, aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]
Ozonowanie zębów – czym jest i czy działa.
Przewiń do góry

Używamy Cookies. X