Czysta woda biologicznie w basenie? Czyli ozonowanie wody w basenie. Woda basenowa podlega ciągłemu i różnorodnemu skażeniu pochodzącego od kąpiących się. Tą różnorodność zanieczyszczeń musimy usunąć lub zniszczyć by była bezpieczna. Baseny odkryte są również zanieczyszczone odchodami ptaków, kurzem, liśćmi i zanieczyszczeniami atmosferycznymi. Ponadto wodę basenową musimy poddawać ciągłemu recyklingowi. To praktycznie wie każdy kto chodź jeden rok miał przydomowy basen.
Ozon, jako najsilniejszy utleniacz stosowany w uzdatnianiu wody basenowej. Jego wysoka zdolność do niszczenia glonów i bakterii, wirusów i utleniania wielu organicznych i nieorganicznych zanieczyszczeń, które występują w wodnych roztworach, jest coraz częściej wykorzystywana. Ozonowanie pozwala na uzdatnianie wody basenowej w obiegach zamkniętych bez obaw przed wysoką koncentracją rozpuszczonych substancji chemicznych.
Inną bardzo istotną zaletą ozonu, która ma niezwykłe znaczenie jest możliwość łatwej destrukcji jego pozostałości po procesie utleniania. W wodzie ozon bardzo dobrze się rozpuszcza i zamienia w czysty tlen.
Główne zaletami stosowania ozonu do uzdatniania wody basenowej to:
- szybkie i pewne niszczenie drobnoustrojów,
- utlenienie materii organicznej, w tym związków mocznika i azotu,
- utlenianie niektórych metali (Fe i Mn),
- brak podrażnień skóry i oczu,
- brak charakterystycznego zapachu chloru panującego w pływalniach,
- poprawa właściwości organoleptycznych wody (barwa, smak),
- wzrost biodegradowalności materii organicznej przed filtracją,
- w niektórych konfiguracjach instalacji – możliwość ograniczenia lub wyeliminowania konieczności prowadzenia koagulacji,
- kontrola rozwoju glonów poprzez zakłócenia procesów metabolicznych wielu rodzajów alg,
Główne wady stosowania ozonu do uzdatniania wody basenowej to:
- konieczność wytwarzania na miejscu i niezwłocznego wprowadzania do wody na określony czas kontaktu,
- konieczność usuwania, aby jego poziom po procesie sorpcji nie był wyższy niż 0,05 mg/l.
Nowy trend w Polsce – ozonowanie wody w basenach
Ozonowanie wody w basenie, podobnie jak większość nowoczesnych technologii, zostało zapożyczone, jako sposób dezynfekcji wody z Zachodu w latach dziewięćdziesiątych. W Polsce uzdatnianie wody basenowej ozonem było technologią znaną, ale nieużywaną jako niedostępną oraz kosztowną. Wraz ze wzrostem świadomości ludzkiej oraz dostrzeżeniem alternatywy dla ciągle podrażnionych przez chlor oczu podczas korzystania z basenu, technologia ozonowania zaczęła się popularyzować. Ozon szybko staje się podstawowym środkiem odkażającym wodę basenową.