Ozonowanie wody w basenie, czyli czysty basen po ozonowaniu

ozonowanie wody basen

Czysta woda biologicznie w basenie? Czyli ozonowanie wody w basenie. Woda basenowa podlega ciągłemu i różnorodnemu skażeniu pochodzącego od kąpiących się. Tą różnorodność zanieczyszczeń musimy usunąć lub zniszczyć by była bezpieczna. Baseny odkryte są również zanieczyszczone odchodami ptaków, kurzem, liśćmi i zanieczyszczeniami atmosferycznymi. Ponadto wodę basenową musimy poddawać ciągłemu recyklingowi. To praktycznie wie każdy kto chodź jeden rok miał przydomowy basen.

Ozon, jako najsilniejszy utleniacz stosowany w uzdatnianiu wody basenowej. Jego wysoka zdolność do niszczenia glonów i bakterii, wirusów i utleniania wielu organicznych i nieorganicznych zanieczyszczeń, które występują w wodnych roztworach, jest coraz częściej wykorzystywana. Ozonowanie pozwala na uzdatnianie wody basenowej w obiegach zamkniętych bez obaw przed wysoką koncentracją rozpuszczonych substancji chemicznych.

Inną bardzo istotną zaletą ozonu, która ma niezwykłe znaczenie jest możliwość łatwej destrukcji jego pozostałości po procesie utleniania. W wodzie ozon bardzo dobrze się rozpuszcza i zamienia w czysty tlen.

Główne zaletami stosowania ozonu do uzdatniania wody basenowej to:

 • szybkie i pewne niszczenie drobnoustrojów,
 • utlenienie materii organicznej, w tym związków mocznika i azotu,
 • utlenianie niektórych metali (Fe i Mn),
 • brak podrażnień skóry i oczu,
 • brak charakterystycznego zapachu chloru panującego w pływalniach,
 • poprawa właściwości organoleptycznych wody (barwa, smak),
 • wzrost biodegradowalności materii organicznej przed filtracją,
 • w niektórych konfiguracjach instalacji – możliwość ograniczenia lub wyeliminowania konieczności prowadzenia koagulacji,
 • kontrola rozwoju glonów poprzez zakłócenia procesów metabolicznych wielu rodzajów alg,

Główne wady stosowania ozonu do uzdatniania wody basenowej to:

 • konieczność wytwarzania na miejscu i niezwłocznego wprowadzania do wody na określony czas kontaktu,
 • konieczność usuwania, aby jego poziom po procesie sorpcji nie był wyższy niż 0,05 mg/l.

Nowy trend w Polsce – ozonowanie wody w basenach

Ozonowanie wody w basenie, podobnie jak większość nowoczesnych technologii, zostało zapożyczone, jako sposób dezynfekcji wody z Zachodu w latach dziewięćdziesiątych. W Polsce uzdatnianie wody basenowej ozonem było technologią znaną, ale nieużywaną jako niedostępną oraz kosztowną. Wraz ze wzrostem świadomości ludzkiej oraz dostrzeżeniem alternatywy dla ciągle podrażnionych przez chlor oczu podczas korzystania z basenu, technologia ozonowania zaczęła się popularyzować. Ozon szybko staje się podstawowym środkiem odkażającym wodę basenową.

Kliknij, aby ocenić ten post!
[Całość: 0 Średnia: 0]
Ozonowanie wody w basenie, czyli czysty basen po ozonowaniu
Przewiń do góry

Używamy Cookies. X