Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę jak ważne jest ozonowanie jachtu czy łodzi. Podobnie jak wszystkie pojazdy mechaniczne wykorzystywane do transportu osób muszą być regularnie czyszczone. Czy wystarczy specjalna szczotka i wiaderko z detergentem? Nie zawsze i niekoniecznie. Szczególnie jeśli chodzi o zamknięte pomieszczenia pod pokładem. Przestrzenie wystawione na długotrwałe działanie wilgoci warto poddać – przynajmniej raz na jakiś czas ozonowaniu. Ozonowanie łodzi i jachtów to ekologiczna metoda na utrzymanie czystości tych przestrzeni, szczególnie pod pokładem.
Ozonowanie jachtu a usuwanie zapachów
Zapach stęchlizny, zgnilizny, ryb? To jak wiemy trudne do usunięcia zapachy. Na łodzi, zwłaszcza takiej, która wyprawia się w długie rejsy, nikogo nie powinien dziwić. Ozonowanie jachtu to skuteczny sposób, aby pozbyć się wszelkich nieprzyjemnych zapachów a nie tylko maskować je wonią chemikaliów. Zabieg ozonowania jachtu jest nie tylko skuteczny, ale i ekologiczny. Procesowi dezynfekcji ozonem mogą być poddane wszystkie przestrzenie mieszkalne, użytkowe i magazynowe a także sprzęty, które znajdują się na jachcie, łódce czy motorówce. Proces znajduje również zastosowanie podczas czyszczenia przewodów wentylacyjnych, w których może osadzać się pleśń czy grzyb. Po zakończonym ozonowaniu przestrzeń będzie wolna od mikroorganizmów i w pełni bezpieczna. Dodatkowo jedyny wyczuwalny zapach, to przez kilka godzin zapach ozonu.
Ozonowanie wodnych maszyn zazwyczaj trwa, dłużej , ze względu na fakt, że lódź czy jacht posiada dużo nieszczelności. Dlatego przed zabiegiem ozonowanie trzeba starannie wszystkie otwory uszczelnić. Tak by stężenie ozonu było odpowiednie do prawidłowej dezynfekcji.