Dezynfekcja masek przeciwwirusowych – jaki sposób?, każdy prędzej czy później staniej przed takim dylematem. Cały czas istnieje wymóg noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Maseczkę jednorazową zakładamy np. tylko raz. Dzieje się tak, gdyż skutecznie chroni przez około 10-15 minut od założenia. Po tym czasie powinniśmy ją ostrożnie zdjąć, trzymając za gumki, pozbyć się jej, a ręce zdezynfekować. Jeśli pracujesz kilka godzin, lub musisz po prostu przebywać kilka godzin z takich maseczkach, czyli ok 4,6 masek na godzinę. Kilka godzin, i wychodzi dosyć duży wydatek. Dlatego mało kto może pozwolić sobie na tak duże miesięczne wydatki. Dlatego większość osób, traktuje maski wielorazowe stosując różne sposoby na ich dezynfekcje.
Istnieje wiele sposobów by pozbyć się niechcianych bakterii wirusów. Jednym z nich jest ozonowanie.
Ozonator wykorzystuje mieszaninę tlenu i ozonu, jest to mieszanka biobójcza, zabija bakterie, grzyby, wirusy. Dlatego ozon jest używany w wielu miejscach. Musimy jednak wiedzieć, że ozon jest silnie żrący i reaktywny. Miejmy też świadomość, że jest to bardzo zaawansowana metoda dezynfekcji. Jest wiele prostszych, bezpieczniejszych i tańszych metod – przede wszystkim pranie, prasowanie i dezynfekcja płynem. Ale jeśli kto posiada ozonator, łatwo może usunąć wirusy z maseczek i innych przedmiotów.
Niezależnie od tego zamierzamy wprowadzić inne środki umożliwiające niszczenie bakterii i wirusów. Generalnie wśród metod pozwalających na niszczenie wirusów i bakterii, a przez co na dezynfekcja masek, należy wskazać:
a) jonizację – czyli generowanie jonów o ładunku ujemnym,
b) promieniowanie UV np. poprzez zastosowanie odpowiednich lamp lub żarówek,
c) oddziaływanie temperaturą w wysokości 60-70 stopni (pasteryzacja) przez okres min. 30 minut.
d) ozonowanie – czyli generowanie cząstek ozonu, posiadających silne własności utleniające. Metoda bardzo skuteczna wymagająca zachowania pewnej ostrożności.